delfín skákavý
Delfín je nejznámějším a také snad nejoblíbenějším mořským savcem.Přesto ale život delfínů při pobřežích všech světových moří stále zůstává velkou hádankou.Delfíni skákaví,kteří nás upoutají svým ocelově šedým hřbetem a krátkým odazeným rypákem,jsou inteligentní zvířata.Zvuky,které vydávají,jsou jistým druhem řeči.
Rozmnožování
Nejnápadnějším rozdílem kytovců oproti suchozemským savcům je to,že orgány mající vztah k rozmnožování(ať už jde o zevní pohlavní orgány samců nebo mléčné bradavky samic) nejsou v klidu vůbec patrné a bez bližšího ohledání jsou v podstatě nerozlišitelné.Ukrytí zevních orgánů e důsledkem vodního způsobu života,vystupující útvery by totiž narušovaly dokonalost hydrodynamického tvaru jejich těla.Delfíni skákaví se obvykle páří na jaře nebo v zimě,samice pak za deset až dvanáct měsíců březosti porodí jedno mládě.Délka narozeného mláděte je většinou 130 až 140cm.Matce při porodu pomáhají dvě,často i více porodních bab a chrání ji před napadením žralokem,který by mohl být přilákán krví při porodu.Stejnou pomoc poskytují delfíni teké zraněnému zvířati.Po volání o pomoc připlouvají ihned ostatní delfíni ke zraněnému zvířati,které ve vodě podpírají a nadnášejí,aby se mohlo nadechnout.Matka kojí nejméně 16měsíců,takže může mít mládě pouze jedenkrát za dva až tři roky.Pravděpodobně se páří pokaždé s jiným samcem.
Způsob života
Delfíni jsou velmi společenská zvířata a žijí ve skupinách nejrůznějšího složení:buď jsou pospolu zvířata stejného pohlaví,nebo jsou samci a samice pohromadě se svými mláďaty.Vzájemě si pomáhají při lovu,při porodu i v nemoci.Tato přátelská spolupráce je pro jejich život velice nezbytná.Delfíni se navzájem dorozumívají mlaskavými a cvakavými zvuky.Není známo,jaký soubor znaků tato řeč obsahuje,ale rozhodně není pochyb o tom,že se delfíni navzájem poznávají a odpovídají si.
Potrava a zvyky při lovu
Delfíni žerou nejrůznější druhy ryb a způsob jejich lovu odpovídá druhu kořisti. Protože loví jednotlivé ryby, nevyhledávají za normálních okolností malou kořist. V jejich potravě se jen v malé míře vyskytují menší hlavonožci nebo jiní bezobratlí živočichové, popřípadě i na hladinu moře usedající mořští ptáci.Až stovky delfínů se schromažďují ke společnému rybolovu, jestliže zpozorují velké hejno ryb. Při vzájemném přibližování se ryby snaží před delfíny rozprchnout , ti se však na vzájem svolají a vytvoří zcela pevnou hradbu. Vodní hladina tvoří pro ryby překážku, kterou nemohou překonat. Zdá se také, že delfíni zneklidňují ryby hlasitými tóny, které při tom vydávají.Jesliže ryby plavou ve volné vodě nebo táhnou v hejnech, loví je delfíni ve dne. V době, kdy jsou tato hejna vzácná, stávají se delfíni nočními lovc ia loví sépie či ryby, které žijí na mořstém dně.
Víte, že...
Delfíni mohou žrát v hloubce dvou metrů a zůstat pod vodou po dobu 15 minut.
Delfíny loví žraloci a kostky dravé.
Delfíni se dorozumívají zvuky o frekvenci 0,25 kHz až po ultrazvuky v rozsahu 80 až 220 kHz.
Ve spánku lehají samice ne hladinu vody a mají dýchací otvor nad vodou,samci spí přímo pod hladinou a čas od času se reflexivně vynořují,aby se nadechli vzduchu.
Délka života: až 50 let
Délka: až 3,6 m
Hmotnost: 150-200 kg
Pohlavní dospělost: po dosažení 8 let
Potrava: ryby žijící v blízkosti břehů,zvláště sardinky a lososi,také sépie a garnáti.
Výskyt: u pobřeží Atlantického oceánu,ve většině severní části Tichého oceánu a také v Rudém moři a v indomalajské oblasti.